Myšlienka TELOMERA

Telomero - vzdelávanie o dlhovekosti a kvalite života

Našou základnou filozofiou je udržať si rovnakú, prípadne vyššiu kvalitu života aj počas zvyšujúceho sa chronologického veku. Značka TELOMERO vznikla z pojmu teloméra, čo je koncová časť chromozómov a teda súčasť našej DNA. Logo značky v sebe nesie ilustráciu teloméry, ďalej presýpacie hodiny, ktorými vieme otočiť starnutie a tiež symbol nekonečna.

Naozaj chceme žiť vyše 150 rokov?

Naozaj chceme žiť vyše 150 rokov?

V roku 2023 niektorí tvrdia, že sa ľudia budú bežne dožívať 150 rokov. Otázkou je, či to naozaj chceme? Väčšina starých ľudí sa trápi s rôznymi civilizačnými ochoreniami, nedostatkom fyzickej a mentálnej energie, nedostatkom chuti do života či bolesťou. Osobne si neviem predstaviť ďalšie desiatky rokov takéhoto života navyše. Čo ak by to však tak nemuselo byť?

Čo ak by sme mohli byť starí, mať plno energie, chuti do života, bez bolesti, užívať si život, vnúčatá, prácu, šport, či obľúbené aktivity? Na základe identifikovania 9 hlavných znakov starnutia je pravdepodobné, že vedci vyvinú technológie, ktoré budú vedieť zvrátiť proces starnutia a dokonca nás doslova omladiť o pár rokov. Avšak nie všetky ochorenia je možné zvrátiť. Pokročilé štádia kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky, alzheimerovej či parkinsonovej choroby nemusia byť zvrátiteľné. V čím lepšom stave udržíme naše telo a myseľ, tým väčšiu šancu budeme mať o desiatky rokov absolvovať omladzovacie kúry.

Budúcnosť starnutia

Budúcnosť starnutia

Za posledných 20 rokov sme sa dozvedeli o starnutí a dlhovekosti viac ako za predošlých 2 000 rokov dokopy. V súčasnosti vedci z celého sveta vytvárajú nové výkonné biotechnológie, ktoré majú vplyv na každý z hlavných mechanizmov starnutia. Pokúšajú sa napríklad epigeneticky omladiť bunky, oživiť mitochondrie alebo zmierniť akumuláciu bielkovín a poškodenie DNA. V nasledujúcich desaťročiach uvidíme prichádzať fascinujúce technológie, ktoré budú mať vplyv na samotnú príčinu starnutia.

Prečo je na starnutie a vyriešenie jeho príčin kladený taký dôraz? Pretože starnutie súvisí s mnohými chorobami ako sú napríklad srdcové choroby, Alzheimerova choroba alebo osteoartritída.
Spomalenie a čiastočné zvrátenie starnutia môže zlepšiť liečbu chorôb súvisiacich so starnutím, pretože tieto procedúry starnutia by liečili základnú príčinu týchto chorôb: samotné starnutie.
To všetko je veľmi fascinujúce, ale biotechnológie dlhovekosti sa budú vyvíjať desaťročia, a preto je najlepšia technológia, ktorú v súčasnosti máme na spomalenie starnutia náš životný štýl! .

Čo môžeme robiť so starnutím teraz?

Čo môžeme robiť so starnutím teraz?

Dnes už máme dostatok možností na pravidelné monitorovanie svojho tela. Príkladom je monitorovanie parametrov ako sú hmotnosť, činnosť srdca (tlak,tep), hladina cukru v krvi, spánok, príjem tekutín počas dňa, meranie počtu krokov či fyzickej aktivity. Tiež máme možnosť skontrolovať si alergie a chýbajúce enzýmy, a tak sa dopredu vyhnúť potravinám, ktoré nám pomaly ničia organizmus. Preventívne prehliadky, na ktoré máme nárok každé 2 roky, a ktoré nám z krvi zmerajú minimum parametrov, odporúčame robiť aspoň 2× za rok s oveľa širším spektrom údajov. Niektoré odpovede môžu byť ukryté v DNA, či RNA mikrobiómu. Každodenná nesprávna chôdza, zlé sedenie na stoličke alebo zohýbanie sa síce nemusí v daný deň nič znamenať, ale po 30 rokoch nám telo tieto dni zráta. Vieš koľko času spánku tráviš v hlbokom spánku či REM fáze spánku? Netreba zabúdať ani skutočný relax, socializovanie sa či zábavu počas dňa.

Jednoduchou úpravou malých návykov vieme niekedy aj desiatky rokov dopredu predísť prípadnému ochoreniu či zhoršeniu kvality života a začať tak podnikať kroky na kvalitný, bezbolestný život v budúcnosti.

Niektoré z 9 znakov starnutia vieme ovplyvniť už teraz napríklad vhodnými doplnkami, hladovkou, športovou aktivitou a podobne.

V lekárni sa často stretávam so zákazníkmi, ktorí si kupujú rôzne doplnky stravy ako sú napríklad zinok, vitamín D či magnézium, pretože sú bežne odporúčané. Ak však neviete aké máte hladiny týchto látok v krvi, môžete sa nimi predávkovať, čo môže mať v konečnom dôsledku negatívne následky. Naopak ušetrené finančné zdroje môžeš investovať do iných doplnkov, vhodných konkrétne pre Teba.

Verím tomu, že jednoduchými návykmi, kontinuálnym vzdelávaním sa a spoznávaním svojho tela môžeme mať skúsenosti starých ľudí a zároveň dokážeme ostať telom a mysľou mladí.

PharmDr. Adam Letenay, CEO a zakladateľ TELOMERO

© 2024 – Zakľadateľ TELOMERO a farmaceut PharmDr. Adam Letenay